Site icon Günlük Burç Yorumları, Günlük Burç Oku, Burç Yorumları, Güncel 2020,gunluk burç yorumu @Gunlukburcum.com

Açıklama Geldi Kısıtlama Son Buluyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sihhati Anabilim Dalı Başkanı ve Sıhhat Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu delegesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma günü 21.00’den piyasatesi günü 05.00’e kadar yapılan sokağa çıkma kısıtlamasının tesirinin çok kuvvetli bulunduğunu gördüklerini mevzuştu. Prof. Dr. İlhan, “Bir kısıtlama yaptığımızda evvelce olay adedi azalıyor, onu takip eden 1 hafta 10 gün içerisinde hasta adedi azalıyor. Hasta adedinin azalmasını takip eden 15-20 gün içerisinde ağır hasta adedi azalıyor.Ancak Ağır hastalarımız azaldıktan 15-20 gün sonra vefatlarımız azalıyor. Bu kısıtlamanın tesirinin çok kuvvetli bulunduğunu izlenimledik. Yaklaşık 1 aylık proseste hasta adedi 7 binden bin 500 seviyesine düştü; bu çok güzel bişi. Bu ilerlemenin sürmesi amacıyla kısıtlamaların ben sürmesi kanısındayım” dedi.

’15 ŞUBAT SONRASI KALDIRILMASI İDEAL OLACAKTIR’

Okullar ne vakit açılacak? Prof. Dr. İlhan, senebaşı prosesinin de rakamlara olumsuz yansımayacağını umut ettiğini kaydederek, “Bu birkaç günlük rakamlar mühim. Bu hafta sonuna kadar senekafasının olumsuz tesiri olup olmayacağını izlenimleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Her birimizin oldukça gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve olay adedi varken aşılamaya başlarsak o kadar çok yurtdaşımızı koro’nata sonu ve akşam kısıtlamasının çok tesirli bulunduğunu hepimiz izlenimledik. Bir vakit daha bu tür gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun uygulanacağı vakti 15 Ocak Ayı gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat ardından kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha mantıklı olacaktır” şeklinde mevzuştu.

BİNİN ALTINA DÜŞERSE OKULLAR AÇILABİLİR’

Okulların açılabileceği vakte dair de dşayetlendirmede tespit edilen Prof. Dr. İlhan, şöyle dedi: “Eğitimin devamı hepimizin isteksu. 15 Şubat henüz okulların açılması amacıyla bir öngörü olarak gözüküyor; ancak o tarih yaklaştığında yine dşayetlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka adedi, hasta adedi aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O devrede de istemeyen velilerimiz amacıyla uzaktan eğitim opsiyonuyla gitmek daha doğru olacaktır gibi gözüküyor. Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu. Bizlerin de okullar açıldığında çocuklarımıza numune olmamız lüzumiyor. Gerek hijyen lüzum maske takmak lüzumse fiziksel uzaklık hususu ile alakalı numune olmalıyız. Aşılamada evvelcelikli ikinci takımda öğretmenlerimiz de yer almakta. Bu prosese baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz hususu olabilir kanısındayım. Rakamlarda iyi bir seviyesi yakaladık, lüzum olay adedinda lüzum hasta adedinda. Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta rakamlarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde bilhassa çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini kolaylıkla söylemek olası.”Bilim Kurulu delegesi Prof. Dr. Mustafa

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kısıtlamalarla birlikte Türkiye’de kor’onavirüs salgınının mühim bir miktarda denetim edilebilir hale yaklaştığını mevzuştu. Prof. Dr. Aydın, “Henüz hasadetlere müracaatlar ciddi anlamda düştü. Hasadetlerimizde boş yataklarımız var. Yine yanı vakitte yoğun bakım ünitelerinde de boş yataklarımız söz hususu. Örneğin Gülhane Eğitim ve Araştırma Hasadetsi’ne müracaat adedi bin olurken, bugün 200 müracaat oluyor. Ankara çapında de yüzde 80 azaldı, rahatlama söz hususu” şeklinde mevzuştu.

‘DAHA BÜYÜK SALGIN OLMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Prof. Dr. Aydın, önümüzdeki vakitlarda kısıtlamaların kaldırılması, normalleşmeye doğru evrilmen olması lüzumliliğini kaydederek, “Başta güz devresininde yaptığımız gibi değil de, okulları açık tutabilecek dış kısıtlamalar devam etmeli bundan sonra okulları devam ettirmeliyiz. Bir ülkenin geleceği eğitim üstüne kompulanacaksa, en son okullar ile alakalı kısıtlamaları yapmalıyız. Geri kalanlarını ona göre düzenlememız lazım. Yaklaşık 10 ay oldu; bundan sonra toplumda mühim bir miktarda virüsle karşı karşıya kalmış ve savunma hücreleri olan insanlar oluşmaya başladı. Genellikle büyük metropollerde, kalabalık bölgelarda yaşam sürdüren ve çalışan ile yaşamını bu tür idam ettiren kesimlerde belirli bir miktarda bağışıklık da oluştu. Bu seviyesi da hesaba katarsak, daha büyük salgınlar olmayacağını düşünüyorum. Önümüzde 14 Ocak Ayı gibi aşılanma çalışmalarının yapılmasını bekliyoruz. Aşının da başladığını hesaba katacak olursak, 15 Ocak Ayı’tan itibaren kısıtlamaların kaldırılması mevzuşulması, planlanmalıdır” dedi.

Exit mobile version