Büyük Jest Geliyor Asgari Ücret Alanlar İçin

Asgari ücret zam oranına dair milyonlarca çalışan beklemede. Bu dönemde çalışanlar hedefiyle TİSK teklifi, Türk İş talebi kadar hükümetin asgari ücret jesti de bekleniyor.

Pandemi sürecinde meydana gelen ekonomik zorluklar nedeniyle hükümetten yüksek tutarlı bir jest bekleyen çalışanlar hedefiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hükümetin jest tutarlarını ele aldık. İşte yeni yıl asgari ücret zam oranlarına dair son gelişmeler.

Hükümet geçen dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla asgari ücretle çalışan vatandaşlar hedefiyle jest uygulamıştı. Bu jestler asgari ücret hedefiyle tavsiye edilen zam oranlarının artırılması hedefiyle sağlandı.

Bu kapsamda 2020 yılında yapılan asgari ücret jesti ile çalışanlara her ay 75 TL daha çok ücret ödendi. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk o dönem yaptığı açıklamasında asgari ücret hedefiyle 2 bin 250 TL rakamının ön planda olduğunu ancak hükümet jesti ile maaşların 2 bin 324 TL’ye yükseltildiğini ifade etti.

Günlük Burç Yorumları, Günlük Burç Oku, Burç Yorumları, Güncel 2020,gunluk burç yorumu @Gunlukburcum.com k4yCruSQxpFfZaC0Lg Büyük Jest Geliyor Asgari Ücret Alanlar İçin GENEL GÜNDEM  Büyük Jest Geliyor Asgari Ücret Alanlar İçin Büyük Jest Geliyor Asgari Ücret Alanlar İçin

 

2021 YILI ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN HÜKÜMET JESTİ 2021 2021 yılında maaşlara yapılacak zam oranlarına dair ise kasım ayı sonu itibariyle yapılan değerlendirmeler arttı. Aralık ayının ilk haftasında başlayacak olan asgari ücret görüşmeleri hedefiyle konuşulan rakamların bir fazlası enflasyon oranlarına göre şekilleniyor. Daha önceki dönemlerde hükümet asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşlarını enflasyon oranlarına karşı korumuş ve daha yüksek oranda zam yapılmasını sağlamıştı. 2021 yılı asgari ücret zam görüşmelerinde de hükümetin bu tavırla masada olması bekleniyor.

Bu çerçevede yapılan değerlendirmelerde Maliye Bakanlığı’nın 2020 yılsonu enflasyon ön görü olan yüzde 10.50 ile TCMB’nin 2020 yılsonu enflasyon ön görü düzeyi yüzde 12.50 oranları zam tutarı hedefiyle ön plana çıkıyor. Bu oranların gerçekleşmesi durumunda ise uzmanlar hükümet jestinin yüzde 2.5 civarında olma olasılığını ifade ediyorlar.

H’ükümetin Asgari Jesti Yüzde Kaç Olacak? Maliye B’akanlığı’nın yüzde 10.50 oranında açıkladığı enflasyon tahmini gerçekleşirse maaşlara yüzde 2 hükümet jesti ile yüzde 12.50, Merkez Bankası’nın yüzde 12.50’luk enflasyon değerlendirmesi gerçekleşirse maaşlara yüzde 2.50 hükümet jesti ile yüzde 15.00 zam yapılabileceği ifade ediliyor. 2021 yılı hedefiyle öne çıkan asgari ücret rakamları hedefiyle ise aylık 2 bin 600 TL ile 2 bin 800 TL rakamları değerlendiriliyor.


Googleden Arayın
Gunlukburcum Google News

google news gunlukburcum