Fahrettin Koca İlk Aşıyı Canlı Yayında Yaptı

Son dakika haberi… Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çin’de imal edilen corona virüsü (koronavirüs) aşısına acil kullanım onayı verdi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, aşı gündemiyle toplanan Bilim Kurulu Toplantısı’nın sonrasında kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, yarından itibaren sıhhat çalışanlarının aşılanmasına başlanacağını duyurdu. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleriyle beraber Ankara Şehir Hastanesi’ne geçti. Bakan Koca ve beraberindekiler koronavirüs aşısı oldu.
Koca, Sıhhat Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın sonrasında yaptığı açıklamada, 2021’in ilk basın toplantısını düzenlediklerine işaret etti.

Bilim Kurulu‘nun günümüz ana gündem maddesinin aşı uygulaması olduğunu açıklayan Koca, 30-31 Aralık tarihlerinde iki parça durumunda Türkiye’ye gelen 3 milyon doz aşının teslim alınarak halk sağlığı depolarına taşındığını ve o tarihten itibaren Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun 14 gün sürecek emniyet testlerine başladığını anımsattı.

Koca, emniyet testlerinin bugün itibarıyla tamamlandığını belirterek, Türkiye’ye gelen her aşı amacıyla bu emniyet testlerinin rutin olarak yapıldığını söyledi.

Günlük Burç Yorumları, Günlük Burç Oku, Burç Yorumları, Güncel 2020,gunluk burç yorumu @Gunlukburcum.com Fahrettin-Koca-Ilk-Asiyi-Canli-Yayinda-Yapti Fahrettin Koca İlk Aşıyı Canlı Yayında Yaptı GENEL GÜNDEM  Fahrettin Koca İlk Aşıyı Canlı Yayında Yaptı Aşılama yarın başlıyor

Daha evvelce acil kullanım onayı vermek üzere değerlendirme yapabilmek amacıyla Faz 3 çalışması Türkiye’de devam eden aşının ara neticelerini talep ederek değerlendirdiklerini açıklayan Koca, bu neticelere göre aşının yeteri kadar güvenilir olduğunun anlaşıldığını ve acil kullanım onayı amacıyla de sürecin başladığını hatırlattı.

AŞILAMA PROGRAMININ SON DERECE ŞEFFAF YÜRÜTÜLMESİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ

Bakan Koca, bugün akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun aşının acil kullanım onayını verdiğini duyurduğuna işaret ederek, emniyet esaslarından ödün vermeden titizlikle çalışan personele, bağımsız komite delegesi bilim insanlarına teşekkürlerini iletti.

Koca, sözlerini şu şekilde sürdürdü

“Yarından itibaren bütün Türkiye’de sıhhat çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacaktır. Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama uygulamasının seyrini internet sayfası üstünden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama uygulamasının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük evvelceliğimizdir.

Aşıların üstünde tespit edilen karekod sebebiyle ismine tahsis edilen şahıs dışında aşının kullanılması da olası değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu’nun tespit ettiği evvelcelik sırasından diğer hiçbir program olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına ideal şekilde aşılanacak şahıslar kendilerine sıra geldiği zaman haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir.”

BUGÜN YENİ BİR DÖNEMİN İLK GÜNÜ

Aşı çalışmalarında yurttaşların motive edilmesi noktasında devlet büyüklerinin aşılanmasının da Bilim Kurulunca faydalı bulunduğunu, bunun numune teşkil edeceğini dile getiren Koca, şunları kaydetti:

“Bugün bizi bir sene süresince yıpratan, her hanemize ilişki eden küresel bir salgının yıkıcı etkisini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir devresinin ilk günüdür. Sıhhat çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı programkta, önlem ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Her birimizin sağlığı ve toplumumuzun huzuru amacıyla bu günün öneminin farkında olarak aşılama uygulamasına destek olmanızı rica ediyorum.”

AŞI SONRASI İLK SÖZLER

Ben ilk olarak bu aşılama çalışmasının, uygulamasının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha evvelce de tünelin ucunda ışık göründü demiştim hatırlarsanız. Bugün de öyle bir gün. Aşının dünyada başlamasıyla beraber bu ışığı görmüştük. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum. Ve her bireyin de mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Çünkü bu hastalıktan korunmanın en mühim yollarından birisi aşı. Normal eski hayatımıza dönmek amacıyla aşıyı kesinlikle yaptırmamız gerekiyor.

Günlük Burç Yorumları, Günlük Burç Oku, Burç Yorumları, Güncel 2020,gunluk burç yorumu @Gunlukburcum.com FAHRETTIN-KOCA-1024x556 Fahrettin Koca İlk Aşıyı Canlı Yayında Yaptı GENEL GÜNDEM  Fahrettin Koca İlk Aşıyı Canlı Yayında Yaptı Aşılama yarın başlıyor

SIRASI GELEN HERKES AŞI OLMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sonrasında Bilim Kurulu delegesi Ateş Kara da aşı oldu. Kara, “Ben sırası gelen bilhassa sıhhat çalışanların ve büyüklerimizin kesinlikle olması gerekliliğini söylüyorum.” İfadelerini kullandı.


Googleden Arayın
Gunlukburcum Google News

google news gunlukburcum